معرفی 4 نمونه از مارکت پلیس های ایران

پس از شیوع کرونا و روی آوردن اکثر کسب و کارها به دنیای آنلاین، خریداران و مصرف کنندگان هم بسیاری از کالاهای خود را از طریق اینترنت جستجو می کنند و بستری فراهم شده است که اکثر محصولات به صورت مجازی به فروش می رسد.مارکت پلیس هم بستری آنلاین است که امکان خرید از چند تامین کننده یا فروشنده را فراهم می کند.

 در مارکت پلیس شما نیازی به داشتن کالای فیزیکی ندارید و در واقع بلکه شما به عنوان صاحب کسب و کار با معرفی و ارائه محصولات دیگر فروشگاه ها امکان خرید آن را برای مشتریان فراهم می کنید.

با امکاناتی هم که مارکت پلیس برای کاربران در نظر گرفته است استفاده از آن هم رشد زیادی داشته تا جایی که فرصت خوبی برای کسب و کارها و سازمان ها ایجاد کرده تا به مشتریان به راحتی دسترسی داشته باشند.

استفاده از مارکت پلیس برای فروش محصولات بازار رقابتی خوبی است که فعالیت در این بستر موجب شناخت بهتر برند شما حتی بیشتر از فضای وب سایت خودتان می شود. اگر شما هم در فکر راه اندازی یک کسب و کار آنلاین با هزینه پایین هستید لازم است بدانید مارکت پلیس چیست و شاید کنجکاو باشید بدانید مارکت پلیس های ایران چطور کار می کنند. در این مقاله همراه ما باشید تا با بررسی مارکت پلیس با نحوه راه اندزی مارکت پلیس و استفاده از آن آشنا شوید. 

مارکت پلیس(market place) چیست؟

مارکت پلیس های ایران

مارکت پلیس(market place) یک فروشگاه اینترنتی است که مسیر را برای ارتباط گرفتن فروشنده و خریدار آسان کرده است. مارکت پلیس دقیقا مثل یک سایت فروشگاهی عمل می کند و فروشندگان محصولات خود را در آن عرضه می کنند. خریداران هم براحتی با فروشندگان در تعامل هستند. 

مارکت پلیس به عنوان فروشگاه ایترنتی مسئول خرید و فروش هایی که در این بستر صورت می گیرد. مارکت پلیس فضای رقابتی خوبی را برای شرکت های مختلف فراهم می کند. مارکت پلیس کمک می کند تا فروشندگان در این فضا جمع شوند و محصولات خود را به فروش برسانند. در واقع مارکت پلیس واسطه ای بین خریداران و فروشندگان محسوب می شود. 

مدل کسب وکار مارکت پلیس چگونه است؟

انواع مارکت پلیس

مدل کسب و کار مارکت پلیس به این صورت است که مارکت پلیس به عنوان یک سامانه چند فروشندگی عمل می کند. مارکت پلیس بستری را برای فروشندگان ایجاد می کند که دور هم جمع شده و خدمات یا محصولات خود را در دسترس خریدارات متعدد قرار دهند. دارنده مارکت پلیس در آمد خود را بعنوان واسطه بین خریدار و فروشنده از طریق پورسانت یا حق کمیسیون کسب می کند. 

یعنی در صدی از مبلغ حاصل از فروش محصولات فروشندگان از طریق بستر مارکت پلیس مختص به صاحب مارکت پلیس خواهد بود.به این شکل معامله ای که در مارکت پلیس انجام می شود دو سر سود خواهد بود (هم برای فروشنده و هم خریدار)

انواع مارکت پلیس

مارکت پلیس عمودی 

یکی از انواع مارکت پلیس نوع مارکت پلیس عمودی است که تنها به ارائه یک محصول یا خدمات خاص  اما از منابع گوناگون اختصاص دارد. در مارکت پلیس عمودی خریدار و فروشنده فقط روی یک محصول متمرکز هستند. 

مارکت پلیس افقی 

مارکت پلیس افقی فروشگاه اینترنتی است که محصولات مختلفی ارائه می کند اما محصولاتی که در یک دسته قرار دارند و در واقع ویژگی های مشترکی دارند را می فروشد. به طور مثال مارکت پلیس ممکن است لباس بفروشد اما تنوع زیادی داشته باشد و انواع لباس مردانه،زنانه ،بچگانه را عرضه کند.  

مارکت پلیس جهانی 

نوع سوم مارکت پلیس جهانی است که در آن فروشندگان هر نوع محصولی را با هر قیمتی بدون محدودیت می توانند بفروشند. از نمونه های معروف در مارکت پلیس جهانی می توان به ebay، آمازون اشاره کرد. دیوار و یا فروشگاه شیپور هم از مارکت پلیس های جهانی نمونه داخلی است. 

مزایای مارکت پلیس 

مارکت پلیس های ایران- انواع مارکت پلیس

✔ارائه آسان کالاها و محصولات؛ فروش سریع آن

✔بازاریابی و فروش بدون هزینه 

✔مارکت پلیس ها به علت تنوع بالای دسته بندی محصولات دست کاربر را برای خرید با قیمت بهتر باز می گذارد.

✔فضای رقابتی موجود در مارکت پلیس ها کمک می کند فروشندگان محصولات و کالای با کیفیت ارائه دهند.

✔ثبت نام و عضویت سریع در مارکت پلیس

✔ارائه پیشنهاد برای خرید محصول مرتبط 

✔محیط کاربری آسان و دارای اپلیکیشن موبایل 

✔تحویل سریع و آسان محصولات خریداری شده 

بهترین نمونه مارکت پلیس های ایران 

مارکت پلیس دیوار 

انواع مارکت پلیس- مارکت پلیس دیوار

دیوار یکی از مارکت پلیس های مطرح ایرانی است که در زمینه فروش کالاهای دسته دوم فعالیت می کند. کاربران مارکت پلیس دیوار روز به روز در حال افزایش است و این به دلیل فراهم بودن بستری مناسب برای فروشندگان و خریداران کالا می باشد. 

دیوار با در نظر گرفتن دسته بندی متعددبرای کالاها امکان فروش هر نوع کالایی را فراهم کرده است؛ از طرفی فرایند عضویت در آن بسیار آسان است.موقعیت مکانی براساس استان و هر شهر مشخص می شود و از طرفی فروش بدون واسطه گری صورت می گیرد. 

مارکت پلیس شیپور 

مارکت پلیس شیپور

مارکت پلیس شیپور هم بعنوان رقیب قوی برای دیوار شروع به فعالیت کرد. این مارکت پلیس هم امکان ثبت آگهی را فراهم کرده است و می توانید در بستر این فروشگاه هر نوع کالای نو و یا دست دوم را به فروش برسانید.

مارکت پلیس شیپور امکان ساخت فروشگاه اختصاصی را به شما می دهد که می توانید از این طریق برند خود را به دیگران معرفی کنید باتبلیغ کالایتان آن را بفروشید. شیپور امکانات به مراتب بهتری نسبت به دیوار دارد. ارسال کالا با شیپور و داشتن درگاه پرداخت از نقاط قوت این مارکت پلیس است. اما همچنان دیوار موفق به جذب کاربر به اندازه دیوار نشده است شاید یکی دلایل آن طولانی بودن روند تایید فروشگاه می باشد. 

مارکت پلیس تیمچه 

مارکت پلیس تیمچه در سال 99 از برند خود بعنوان رقیبی برای دیجی کالا رونمایی کرد. تیمچه با تنوع بسیار بالا در انواع کالاهای دیجیتال، لوازم خانگی و ... همچنان راه زیادی برای رقابت با دیجی کالا با 4میلیون تنوع کالایی دارد.

مارکت پلیس تیمچه با ویژگی هایی همچون تخفیف های بالای 50درصد؛ هزینه ارسال رایگان سعی در جذب کاربران بیشتری دارد. اما یکی از مواردی که شاید این روند را تحت تاثیر قرار دهد داشتن مشکلاتی در جستجوی محصولات و یا حتی نبود برخی کالاها باشد. 

مارکت پلیس دیجی استایل 

مارکت پلیس دیجی استایل بعنوان فروشگاه آنلاین در حوزه پوشاک فعالیت خود را شروع کرد. دیجی استایل بعنوان زیر مجموعه دیجی کالا و با کمک تجربه تخصصی دیجی کالا با په این عرصه گذاشت. از طریق دیجی استایل می توانید انواع لباس(زنانه ، مردانه) و پوشاک بچگانه را با تخفیف های ویژه بخرید. 

مارکت پلیس با سلام

مارکت پلیس ایرانی با سلام

با سلام با شعار بازار بدون مرز  به عنوان بازاری برای خرید و فروش محصولات متنوع در بین لیست بهترین مارکت پلیس های ایرانی قرار گرفته است و با هدف حمایت از کسب و کارهای کوچک و نوپا برای هر فروشنده یک غرفه اختصاص می دهد. فروشندگان در این غرفه ها می توانند محصولات تولیدی خود را به خریداران عرضه کنند. 

مارکت پلیس با سلام به دلیل وجودتنوع بالا در ان هر محصولی که بخواهید پیدا می کنید و می توانید در این بازار آنلاین از با مقایسه محصولات از غرفه دارها خرید کنید. کامنت هایی که خریداران دیگر در هر محصول می گذارند و تجربه هایی که مطرح می کنند به شما در خرید محصول کمک می کند. برای فروش محصول در با سلام هم فقط باید غرفه ای را به نام خود ثبت کندی و محصولات خود را بفروشید. 

مارکت پلیس زنبیل

مارکت پلیس های ایرانی- زنبیل

زنبیل بعنوان فروشگاه آنلاین یکی از محبوب ترین مارکت پلیس های ایرانی است که از همان ابتدای فعالیت با عرصه محصولات برند با بهترین قیمت در تنوع بالا موفق به جلب اعتماد کاربران زیادی شد. سایت زنبیل با قرار دادن روش های مختلف برای انتخاب توسط مشتری و سیستم هوشمند پیگیری سفارشات به عنوان یکی از اولین مارکت های پلیس های ایرانی شناخته می شود.  

مارکت پلیس ایسام 

مارکت پلیس های ایرانی- ایسام

فروشگاه اینترنتی ایسام به الگوبرداری از ebay موفق به راه اندازی نمونه موفق مارکت پلیس های ایرانی شد. در ایسام مشتریان می تواند هم کالا و محصولات خود را بفروشند و هم به عنوان خریدار هر محصولی را از هر نقطه ای از کشور خریداری کنند. هدف اصلی وب سایت ایسام خرید و فروش بدون واسطه است که افراد با داشتن یک حساب کاربری در ایسام می توانند هر محصولی را به دیگران بفروشند و حتی به مزایده بگذارند. 

مزایده از امکانات ویژه ایسام است که با یک قیمت پایه برای محصول شروع می شود و خریداران با توجه به میزان هزینه ای که در نظر دارند قیمت خود را پیشنهاد می دهند تا جایی که با بالاترین قیمت معامله انجام شود. 

بهترین نمونه مارکت پلیس های خارجی  

آمازون 

مارکت پلیس آمازون

فروشگاه آمازون از  فروشگاه های اینترنتی بزرگ و قدرتمند در سطح جهان است که بعنوان بهترین مارکت پلیس در سطح جهان شناخته می شود.آمازون با بیش از 100میلیون کاربر فعال، خدمات گوناگونی را به مشترکان ارائه می دهد از جمله آنها می توان به موارد زیرد اشاره کرد:

Amazonfresh :

آمازون سرویسی تحت عنوان Amazonfresh برای تحویل محصولات غذایی در برخی نقاط جهان از جمله آمریکا، انگلیسف آلمان و برخی نقاط دیگر راه اندازی کرده است. 

Amazon Appstore :

این سرویس هم فروشگاه نرم افزاری آمازون است که از سال 2011 شروع به کار کرده و نرم افزارهایی برای سیستم عامل اندروید ارائه می دهد.

Amazon Drive:

آمازون درایو فضای ابری آمازون برای نگهداری اطلاعات است.

Amazon Video:

سرویس پخش انلاین ویدئو که امکان پخش فیلم های پرایم آمازون را برای کشورهای مختلف فراهم کرده است.

Amazon MUSIC:

سرویس پخش آنلاین موزیک می باشد. 

علی بابا

مارکت پلیس علی بابا

علی بابا نیز از بهترین مارکت پلیس های دنیاست که بیشترین عرصه فعالیت این شرکت مختص کشور چین است. از جمله خدمات علی بابا می توان به عمده فروشی و خرده فروشی با استفاده از Taobao و T-Mall اشاره کرد. همچنین AliExpress که به عنوان سامانه خرده فروشی آنلاین بازدید زیادی بخصوص در کشور روسیه دارد. از دیگر خدمات علی بابا می توان به خدمات رایانش ابری، پرداخت الکترونیکی اشاره کرد. 

Ebay

مارکت پلیس ای بیebay

Ebay همانند مارکت پلیس های دیگر پلتفرمی برای ارتباط بین خریدار و فروشنده فراهم می کند که از طریق آن فروشندگان می توانند هر گونه خدمات و محصولاتی را به خریداران ارائه دهند. Ebay  هم مانند آمازون از مارکت پلیس های قدرتمند و مطرح در دنیا است که در حال حاضر در 180کشور جهان فعالیت می کند. 

از جمله خدمات Ebay می توان به skype، magento، Ebay zong اشاره کرد. ای بی به عنوان یک مارکت پلیس مجموعه ای بزرگ انواع کالا از وسایل آنتیک و لوکس گرفته تا محصولات دست دوم را ارائه می کند.  

سخن پایانی 

برای ورود به بازار رقابتی می توانید یک مارکت پلیس مطرح را مانند دیجی کالا انتخاب و با ثبت نام در مارکت پلیس دیجی کالا به فروش خدمات و محصولات خود در آن بپردازید. در ابتدای مسیر چون تصمیم به هزینه زیاد ندارید می تواند منبع درآمدزایی خوبی باشد. 

در این مقاله از وب سایت ریچتک به بررسی مارکت پلیس و انواع آن و بهترین نمونه مارکت پلیس های ایران و خارجی پرداختیم. شما نیز اگر بدنبال راه اندازی کسب و کاری با کم ترین هزینه هستید؛ مارکت پلیس می تواند راهکار خوبی باشد. 

02/03/11

4مورد از بهترین های افیلیت مارکتینگ در ایران

02/03/04

چطور با اینفلوئنسر مارکتینگ فروش بیشتری داشته باشیم؟

02/02/31

8 فرمول انواع عنوان نویسی جذاب در تولید محتوا

02/02/28

تکنیک های کامنت مارکتینگ(comment marketing) در موفقیت کسب وکارها

02/02/24

ماه عسل گوگل(google honeymoon) چیست و چرا اتفاق می افتد؟

02/02/17

استراتژی محتوا چیست؟ چطور استراتژی محتوا را انجام دهیم؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 345 میانگین: 250]

دسته بندی ها:

اشتراک:نظر بدهید
نظرات

پست های مرتبط

چگونه یک صفحه وبلاگ راه اندازی کنیم؟| چگونه ترافیک صفحه وبلاگ را افزایش دهیم؟| چگونه صفحه وبلاگ را درآمد زا …

ایمیل مارکتینگ یک شیوه بازاریابی مقرون به صرفه است که به شما کمک می کند با مشتریان خود در تعامل …

راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی به شما کمک می کند تا راحتتر به کسب درآمد بپردازید و به …

مواردی از قبیل بازاریابی، برندسازی موثر، رسانه های اجتماعی، تبلیغات آنلاین، بهینه سازی موتورهای جستجو و... همگی بخشی از دیجیتال …

برندبوک چیست؟ برای نوشتن برندبوک چه مراحلی را طی کنیم؟ اهمیت و مزایای برندبوک ، نکات قابل توجه در طراحی …

مهم ترین گام برای موفقیت در کسب و کار ، داشتن روش مناسب برای بازاریابی و فروش است که شما …

کمپین تبلیغاتی دیجیتال در شبکه های اجتماعی و وب سایت از طریق سرچ، ایمیل، انجمن های گفتگو و سایر بسترهای …

نمونه طراحی کمپین های تبلیغاتی ایرانی و خارجی و ویژگی کمپین های تبلیغاتی موفق

تبلیغات کلیکی نوعی از تبلیغات دیجیتال است که در آن با پرداخت هزینه ، سایت خود را در سایت های …

چت جی پی تی چیست؟ نحوه استفاده از چت جی پی تی چگونه است؟

چت جی پی تی به عنوان هوش مصنوعی مولد، محتوای جدید تولید می کند. در حالیکه تا امروز اینطور بنظر …

گوگل از هوش مصنوعی جدید خود به نام بارد رونمایی کرد!

مایکروسافت در مراسمی با موضوع هوش مصنوعی از نسخه جدیدهوش مصنوعی بینگ و مرورگر اج رونمایی کرد.

هوش مصنوعی در بسیاری کارها جای انسان را می گیرد؛ به طور مثال در انجام کارهای روزانه مانند نوشتن ایمیل، …

بازنویسی پاسخ های گوگل بارد

چت بات جی پی تی به عنوان هوش مصنوعی جدید هنوز چندان بین کاربران جا نیفتاده و بسیاری از افراد …

تبلیغات در بازی های موبایلی بازی دو طرف سود

لینکدین مارکتینگ برای توسعه کسب و کار

تغییر شخصیت چت بات بینگ و نزدیک شدن به حالت انسانی

رقیب جدید CHATGPT، هوش مصنوعی متا با نام LLaMA

معرفی ابزارهای ابزارهای سوشال لیسنینگ

مارکت پلیس های ایران و راه اندازی مارکت پلیس

دلایل ریبرندینگ و مراحل لازم برای پیاده سازی آن در سازمان

کامنت مارکتینگ(comment marketing) چیست؟

آموزش عنوان نویسی تبلیغاتی برای تولید محتوا

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ در ایران

آینده شغلی خود را حرفه ای بسازید

ما معتقدیم سرنوشت و آینده در دستان شماست و زمان عنصر گرانبهایی است که نباید از آن غافل شد

همین حالا به ما بپیوندید